Mantou

Mantı denilince birçoğumuzun aklına ilk gelen şehir Kayseri oluyor şüphesiz.Peki nedir bu Kayseri mantısının özelliği?Kayseri mantısının özelliklerinden bahsetmeden önce şunu belirtmekte fayda var ki, Kayseri´de geleneksel olarak yapılan ve en çok bilinen klasik “Kayseri mantısı” dışında da birçok farklı tipte mantı yapılıyor. Börek çorbası, (mantı çorbası olarakta biliniyor) Şebit, Yağ mantısı, Piravu, Tepsi mantısı,Paşa, Çerkez bunlardan bazıları. Herbiri farklı içlerle ve kapatma tipleriyle değişik şekillerde pişirilerek hazırlanıyor.

Bazı araştırmalara göre mantı sayısının 36 civarında olduğu söylense de klasik ve geleneksel olarak en çok bilinen ve yapılanı etli olanıdır.
Kökleri Çin´e uzanan ve Orta Asya Türkleri tarafından Anadolu´ya getirildiği düşünülen mantı, kelime olarakta Çin-Kore kökenli “mantou” dan gelmektedir.

Orta Asya´da 13. yüzyıldan ve belki de daha öncesinden beri bilinen mantı,15. yüzyıl Osmanlı mutfağınında en gözde yemeklerinden biriymiş.Öyle ki, Fatih Sultan Mehmed´in sabah sofraları için haftanın beş günü mantı pişirilirken, 16. yüzyıl II.Beyazıt döneminde de Topkapı sarayının sonbahar yemekleri listesinde yeralmış. Ancak mantı, günümüzdekinden farklı olarak Osmanlı mutfağında, nohut vb. bakliyat eklenerek buharda pişirilerek hazırlanıyormuş.

Bazı araştırmalara göre 36 kadar manta olmasına rağmen klasik ve geleneksel olarak en ünlüsü ve üretileni etli mantalardır. Kökleri Çin’e kadar uzanan ve Anadolu’ya Orta Asya Türkleri tarafından getirildiğine inanılan mantı, Çin-Kore kökenli “mantou” kelimesinden gelmektedir. Mantis’in çok işlevliliği ve çeşitliliğine benzer şekilde ice casino, poker, blackjack, slot, rulet ve diğerleri gibi oyuncuların farklı zevklerini tatmin edecek çeşitli oyunlar sunar. Bu, oyuncular için sayısız fırsat sunan heyecan verici bir oyun ortamı yaratır.